Piractwem komputerowym jest kopiowanie, reprodukowanie, używanie i wytwarzanie bez zezwolenia produktu(ów) programowego (-ych) chronionego(-ych) przez prawo autorskie. Oprogramowanie komputerowe jest chronione przez prawa autorskie i umowy międzynarodowe dotyczące praw autorskich, a także przez inne prawa i umowy dotyczące własności intelektualnej.
Prawa autorskie i inne prawa dotyczące własności intelektualnej w wielu krajach chronią prawa właściciela oprogramowania, przyznając mu kilka wyłącznych uprawnień, w tym upoważnienie do reprodukcji lub „kopiowania” oprogramowania. Kopiowanie oprogramowania bez zgody właściciela stanowi „naruszenie praw autorskich”, za które prawo przewiduje określone sankcje.
Najczęstsze przypadki przestępstw w tym zakresie dotyczą posiadania nielegalnych programów komputerowych oraz rozpowszechniania muzyki i filmów, głównie za sprawą Internetu. Naszym zadaniem jest odszukanie na badanych nośnikach oprogramowania, gier filmów i utworów audio podlegających ochronie prawnej oraz dowodów ich nielegalnego rozpowszechniania.